Χημική Μηχανική

Η πύλη καλύπτει τους σπουδαστές της Χημικής Μηχανικής

Καλωσόρισμα

Καλωσορίσατε στη Θεματική Πύλη της Χημικής Μηχανικής

"Η Χημική Μηχανική περιλαμβάνει την επιστήμη και την τεχνολογία που σχετίζεται με την παραγωγή προϊόντων με τρόπο ασφαλή, βιώσιμο, φιλικό προς το περιβάλλον και οικονομικά αποδοτικό. Οι Χημικοί Μηχανικοί σχεδιάζουν μεθόδους και διεργασίες για την παραγωγή της ποικιλίας των προϊόντων που χρειάζεται η σύγχρονη κοινωνία".*

Αποτελεί κλάδο της μηχανικής που σχετίζεται με τις διαδικασίες δηλ. την παραγωγή, τον μετασχηματισμό, τη μεταφορά και τη χρήση με σκοπό τη δημιουργία χρήσιμων υλικών και ενέργειας.

Έχοντας υπόψη τον παραπάνω ορισμό, ο οδηγός αυτός δημιουργήθηκε με σκοπό να καθοδηγήσει τον φοιτητή -και όχι μόνο- στις πηγές που αφορούν τον κλάδο της Χημικής Μηχανικής. Η αναζήτηση υλικού μπορεί επιτευχθεί μέσα από μια πληθώρα πηγών πληροφόρησης όπως βιβλία, άρθρα, βάσεις δεδομένων, έργα αναφοράς, στατιστικές και σχετικές ιστοσελίδες.

Παρακαλώ επικοινωνήσετε μαζί μου σε περίπτωση που επιθυμείτε επιπρόσθετες πληροφορίες ή χρειάζεστε καθοδήγηση σχετικά με την εργασία/έρευνα σας.

Βιβλιοθήκη 24/7

Η Βιβλιοθήκη προσβάσιμη και από το σπίτι σου!

Για την ασφαλή σύνδεσή σου με το δίκτυο του Πανεπιστημίου και την πλήρη αξιοποίηση των ηλεκτρονικών πηγών της Βιβλιοθήκης ακολούθησε τις παρακάτω οδηγίες:

1. Πληκτρολόγησε τη διεύθυνση https://vpn.cut.ac.cy για να συνδεθείς με το δίκτυο του Πανεπιστημίου
  2. επέλεξε το group (πχ. φοιτητής) στο οποίο ανήκεις
  3. πληκτρολόγησε το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό πρόσβασης (password)
  4. επέλεξε connect

Κατά την πρώτη φορά καλό είναι να εγκαταστήσετε το λογισμικό Cisco anyconnect ακολουθώντας τον πιο κάτω σύνδεσμο:

Εγκατάσταση λογισμικού Anyconnect

Επίσης, μπορείς να παρακολουθήσεις το πιο κάτω σχετικό βίντεο από το κανάλι της ΒΙβλιοθήκης