Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας

Η πύλη καλύπτει τους σπουδαστές σε θέματα Τουρισμού

Πώς αναζητώ βιβλία;

Βρες το βιβλίο που σε ενδιαφέρει:

1. Ψάξε στον κατάλογο της Βιβλιοθήκης
  2. Mπορείς να ψάξεις με λέξη κλειδί, τίτλο, θέμα ή συγγραφέα
  3. Παράδειγμα: στο κουτί αναζήτησης πληκτρολόγησε τις λέξεις
  4. Αποτέλεσμα
    5. Στο σημείο αυτό φαίνεται η τοποθεσία του βιβλίου (Vasilis Michaelides), ο ταξινομικός αριθμός (N6447.S32 2011) που δείχνει τη θέση του βιβλίου στο ράφι καθώς επίσης και η διαθεσιμότητα του βιβλίου (Available).

Πως εντοπίζω βιβλία στα ράφια;

Για να εντοπίσετε υλικό στα ράφια, χρειάζεται να μάθετε να διαβάζετε σωστά τον ταξινομικό αριθμό που εμφανίζεται στη ράχη του βιβλίου.

Ο ταξινομικός αριθμός:

• ομαδοποιεί βιβλία (ή άλλα τεκμήρια) που έχουν το ίδιο θέμα
  • δείχνει την ακριβή θέση του βιβλίου στο ράφι, για εύκολο εντοπισμό του
  • βοηθά στον εντοπισμό άλλων βιβλίων στο ράφι με το ίδιο θέμα

Η βιβλιοθήκη χρησιμοποιεί το ταξινομικό σύστημα της Βιβλιοθήκης του Κογκρέσου (Library of Congress classification - LC).

Στρατηγικές Αναζήτησης

Αφού έχετε προσδιορίσει το θέμα σας, καταγράψατε τις λέξεις-κλειδιά (ευρύτερους και στενότερους όρους, σχετικούς όρους, συνώνυμα, επιστημονική ορολογία, ελληνικούς και αγγλικούς όρους), στη συνέχεια καλείστε, χρησιμοποιώντας τις λέξεις-κλειδιά, να αναζητήσετε υλικό στον Παντογνώστη. Προκειμένου να είναι επιτυχής η έρευνα σας, χρειάζεται να ακολουθήσετε κάποια στρατηγική.

Παρακάτω παρατίθενται διάφορες στρατηγικές αναζήτησης, τις οποίες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εκτός από τον Παντογνώστη και σε οποιαδήποτε άλλη μηχανή αναζήτησης π.χ. google scholar.

Τελεστές boolean

• Ο λογικός τελεστής KAI / AND - όλοι οι όροι της αναζήτησης εμφανίζονται στα αποτελέσματα

Παράδειγμα

Αν πραγματοποιηθεί αναζήτηση με τους όρους Printing AND History, τα αποτελέσματα θα περιλαμβάνουν και τους δυο όρους.

• Ο λογικός τελεστής Η' / OR - τουλάχιστον ένας από τους όρους αναζήτησης εμφανίζεται στα αποτελέσματα

Παράδειγμα

Αν πραγματοποιηθεί αναζήτηση με τους όρους Printing OR History, τα αποτελέσματα θα περιλαμβάνουν είτε τον όρο Printing, είτε τον όρο History, είτε και τους δύο όρους.

• Ο λογικός τελεστής NOT / ΟΧΙ - αποκλείεται ο όρος αναζήτησης μετά το not

Παράδειγμα

Αν πραγματοποιηθεί αναζήτηση με τους όρους Printing NOT History, τα αποτελέσματα θα περιλαμβάνουν μόνο τον όρο Printing.

Χρήση αστερίσκου * για ευρεία αναζήτηση
  • αντικαθιστά έναν ή περισσότερους χαρακτήρες στο τέλος της λέξης
  • ανάκτηση όλων των πιθανών καταλήξεων ενός όρου (παράγωγα, πληθυντικός, γενική)
Παράδειγμα

τυπογραφ* αποτελέσματα με τυπογραφία, -ίας, -ικός, κλπ.

typ* αποτελέσματα με type, typing, typography, typographic

Χρήση αγγλικού ερωτηματικού ?
  • αντικαθιστά έναν ή περισσότερους χαρακτήρες μέσα στη λέξη

Παράδειγμα

organi?ation αποτελέσματα με organization και organisation

Χρήση εισαγωγικών “…”