Ηλεκτρολογία και Μηχανική Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής

Καλύπτει θέματα Ηλεκτρολογίας

Εργαλείο Αναζήτησης Βιβλιοθήκης

Στο κουτί αναζήτησης, μπορείς να πληκτρολογήσεις λέξεις από τον τίτλο, το θέμα ή τον/τη συγγραφέα που ψάχνεις.

Βιβλία

Βρες το βιβλίο που σε ενδιαφέρει:

1. Ψάξε πρώτα στον ηλεκτρονικό κατάλογο της Βιβλιοθήκης που θα βρεις στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης
  2. Mπορείς να ψάξεις με λέξη κλειδί, τίτλο, θέμα ή συγγραφέα
  3. Παράδειγμα: στο κουτί αναζήτησης πληκτρολόγησε την ακολουθία λέξεων electrical installation
  4.  Αποτέλεσμα:

Electrical installation design guide: calculations for electricians and designers.

Vasilis Michaelides   TK3201.E44 2022   AVAILABLE

Στο σημείο αυτό φαίνεται η τοποθεσία του βιβλίου (Vasilis Michaelides), ο ταξινομικός αριθμός που δείχνει τη θέση του βιβλίου στο ράφι   καθώς επίσης και η διαθεσιμότητα του βιβλίου.

Ταξινομικός αριθμός: TK3201.E44 2022

• ομαδοποιεί βιβλία (ή άλλα τεκμήρια) που έχουν το ίδιο θέμα
  • δείχνει την ακριβή θέση του βιβλίου στο ράφι, για εύκολο εντοπισμό του
  • βοηθά στον εντοπισμό άλλων βιβλίων στο ράφι που πιθανόν να ενδιαφέρουν τον χρήστη

Περιόρισε ή διέυρυνε τα αποτελέσματα σου εφαρμόζοντας τις πιο κάτω τεχνικές:

• Χρήση αστερίσκουγγια επέκταση λέξης

π.χ. automat*, πιθανά αποτελέσματα automation, automated, automating, automata κ.α

• Χρήση αγγλικού ερωτηματικού ? για αντικατάσταση ενος χαρακτήρα εντός της λέξης

π.χ. organi?ation , αποτελέσματα με organization και organisation

• Χρήση εισαγωγικών "..." για αναζήτηση ακριβής φράσης

π.χ. "microelectronic packaging" με αποτέλεσματα με την 2η λέξη να ακολουθεί την 1η

Τελεστές Boolean

• AND : hydrodynamics AND viscosity (αναζητά και τις δύο λέξεις)
  • OR: hydrodynamics OR viscosity (αναζητά τις δύο λέξεις ξεχωριστά)
  • NOT: hydrodynamics ΝΟΤ viscosity (αναζητά μόνο τη 1η λέξη)

Διαδανεισμός

Μέσω της υπηρεσίας διαδανεισμού, η Βιβλιοθήκη εντοπίζει και προμηθεύει στους χρήστες της υλικό που δεν περιλαμβάνεται στη συλλογή της αλλά εντοπίζεται σε συλλογές άλλων Βιβλιοθηκών ή και Οργανισμών της Κύπρου και του εξωτερικού.

Δικαίωμα χρήσης της υπηρεσίας διαδανεισμού έχουν όλα τα ενεργά μέλη της Βιβλιοθήκης, εκτός από τους Χρήστες Συνεργασίας. Οι χρήστες που επιθυμούν να δανειστούν υλικό (βιβλίο/άρθρο) το οποίο δεν διατίθεται από την Βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ, θα πρέπει να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση και να την υποβάλουν στη Βιβλιοθήκη.

Δικαίωμα χρήσης Κυπριακών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών

Τα μέλη της Βιβλιοθήκης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΒΤΠ) αφού συμπληρώσουν την σχετική αίτηση συνεργασίας των ακόλουθων Πανεπιστημίων (Πανεπιστήμιο Κύπρου, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, Πανεπιστήμιο Frederick &Πανεπιστήμιο Νεάπολις)) μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις συγκεκριμένες βιβλιοθήκες και να δανειστούν υλικό αυτές. Η αίτηση συμπληρώνεται στη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου στο οποίο ανήκει το μέλος και η Βιβλιοθήκη (ΒΤΠ) αναλαμβάνει να ενημερώσει την αντίστοιχη Βιβλιοθήκη. Η υπηρεσία δεν έχει κόστος για τα μέλη. Τα δικαιώματα δανεισμού καθορίζονται από τους όρους και κανονισμούς της εκάστοτε Βιβλιοθήκης.

Επιπλέον τρόποι να αναζητήσετε βιβλία

Μπορείτε να αναζητήσετε βιβλία από όλο τον κόσμο χρησιμοποιώντας τη πλατφόρμα Hathi Trust.

Πολλά βιβλία από τον 19ο αιώνα μπορούν να αναζητηθούν και να προβληθούν σε αυτή τη συλλογή.