Ηλεκτρολογία και Μηχανική Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής

Καλύπτει θέματα Ηλεκτρολογίας

Πρότυπα

Ο Κυπριακός Οργανισμός Τυποποίησης (CYS) είναι ο Εθνικός Φορέας για την Τυποποίηση. Ο οργανισμός συμβάλλει στη συμμετοχή, ψήφιση και υιοθέτηση των Ευρωπαϊκών Προτύπων καθώς και στην προώθηση των ευρωπαϊκών προτύπων στην Κύπρο  με στόχο την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας των κυπριακών επιχειρήσεων και οργανισμών, τη βελτίωση του επιπέδου ποιότητας ζωής, την προστασία του περιβάλλοντος και τη διασφάλιση της υγείας και της ασφάλειας των καταναλωτών και των εργαζομένων.

Συνδεθείτε στη Βάση του CYS, και δημιουργείστε προσωπικό λογαριασμό για να έχετε πρόσβαση στο πλήρες κείμενο των προτύπων.

Δικαίωμα δημιουργίας λογαριασμού έχουν όλα τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας του ΤΕΠΑΚ.

Θα βρείτε:

* Εθνικά Πρότυπα (CYS)
* Ευρωπαϊκά πρότυπα (CYS EN, CYS EN ISO, CYS EN IEC)
* Διεθνή πρότυπα (CYS EN ISO)

Για περισσότερα πρότυπα επικοινωνήστε με την Βιβλιοθηκονόμο σας ή χρησιμοποιείστε την υπηρεσία Διαδανεισμού.

Οι ακόλουθοι εμπορικοί παροχείς έχουν βάσεις δεδομένων στις οποίες μπορείτε να αναγνωρίσετε πρότυπα διαφόρων οργανισμών. Δεν θα είστε σε θέση να δείτε το πλήρες κείμενο των προτύπων από αυτές τις βάσεις δεδομένων, αλλά, αφού εντοπίσετε ποια πρότυπα χρειάζεστε, ελέγξτε εάν προσφέρονται από τη  Βάση CYS.

• IHS Global Engineering
    Περιέχει Διεθνή αλλά και εθνικά πρότυπα διαφόρων χωρών.
    Αναζητήστε με λέξη κλειδί, ή με αριθμό προτύπου.

• TechStreet
    • American Gas Association (AGA)
    • American National Standards Institute (ANSI)
    • American Petroleum Institute (API)