Πηγές Πληροφόρησης για τον Κορωνοϊό COVID-19: Επιστημονική έρευνα & πληροφόρηση

Στην πύλη παρατίθεται έγκυρο υλικό για ενημέρωση και έρευνα

Προτεινόμενη Στρατηγική Αναζήτησης για Covid-19 σε PUBMED

Cochrane Special Collections

Δημιουργήθηκαν δύο εξειδικευμένες θεματικές σε συνεργασία της Cochrane με τον WHO. Η πρώτη αφορά την πρόληψη και η δεύτερη την τεκμηρίωση και τα ευρήματα στην μονάδα εντατικής θεραπείας.

COVID-19

Τρισδιαστατη παρουσίαση των συμπτωμάτων και των επιπλοκών του ιού (Πηγή: Elsevier)

ClinicalTrials.gov

Το ClinicalTrials.gov είναι μια βάση δεδομένων από την Εθνική Ιατρική Βιβλιοθήκη των ΗΠΑ που περιλαμβάνει ιδιωτικές και δημόσια χρηματοδοτούμενες κλινικές μελέτες που διεξάγονται σε όλο τον κόσμο.

Εκδοτικοί οίκοι που παρέχουν ανοικτή πρόσβαση

Στο πλαίσιο μιας παγκόσμιας κινητοποίησης και ευαισθητοποίησης για τον νέο κορωνοϊο, μεγάλοι εκδότες - παροχείς επιστημονικής πληροφορίας - ανοίγουν τα δεδομένα τους για προώθηση της συνεργασίας και ενημέρωσης.

Δείτε πιο κάτω τη λίστα και τη διασύvδεση με τις βάσεις τους:

* Η λίστα ενημερώνεται συνεχώς. Στις περιπτώσεις που η πρόσβαση δεν καλύπτεται από συνδρομές της ΒΤΠ, μπορεί να σταματήσει να ισχύει όποτε το ανακαλέσει ο εκάστοτε εκδότης.