Πρόγραμμα Πληροφοριακής Παιδείας - LIS 100S: Εβδομάδα 8: Βάσεις Δεδομένων

Τί είναι οι Βάσεις Δεδομένων;

Οι Βάσεις Δεδομένων (Databases) είναι οργανωμένες συλλογές δεδομένων σχετικών μεταξύ τους.

• Παρέχουν τη δυνατότητα εξειδικευμένης αναζήτησης θέματος.
  • Παρέχουν τη δυνατότητα περιορισμού των αποτελεσμάτων.
  • Περιλαμβάνουν υψηλής ποιότητας άρθρα.
  • Διαθέτουν το πλήρες κείμενο των άρθρων/βιβλίων εάν είναι συνδρομητής η Βιβλιοθήκη.

Πού θα βρω Βάσεις Δεδομένων;

Στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης θα βρεις όλες τις Βάσεις Δεδομένων στις οποίες η Βιβλιοθήκη είναι συνδρομητής. Θα τις βρεις κατά αλφαβητική σειρά με τίτλο ενώ αν θέλεις μπορείς να ψάξεις με βάση το θέμα, τον τύπο της βάσης ή τον εκδότη/παροχέα.

Μυστικά αναζήτησης σε Β.Δ.

• Ξεκίνα με απλή αναζήτηση
  • Δοκίμασε με διάφορους όρους αναζήτησης
  • Χρησιμοποίησε τον τελεστή "AND" για να κάνεις την αναζήτηση σου πιο συγκεκριμένη (πχ. biology and DNA)
  • Χρησιμοποίησε τον τελεστή "OR" για να συνδέσεις συνώνυμους όρους (πχ. energy or power)
  • Χρησιμοποίησε τις δυνατότητες περιορισμού της κάθε βάσης δεδομένων (πχ. χρονολογία, γεωγραφικός περιορισμός, γλώσσα κειμένου κ.α.)
  • Περιόρισε την αναζήτηση σου μόνο για άρθρα πλήρους κειμένου
  • Ψάξε με τις θεματικές επικεφαλίδες για να βρεις περισσότερους πιθανούς όρους αναζήτησης

Tip: Σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι να αναζητήσεις υλικό σε μια βάση δεδομένων επικοινώνησε με τον θεματικό βιβλιοθηκονόμο σου για να σε κατευθύνει.

Σε ποιες βάσεις δεδομένων να αναζητήσω;

Πολλοί φοιτητές αναρωτιούνται ποιες είναι οι κατάλληλες Βάσεις Δεδομένων για να ψάξουν για το θέμα τους. Ο καθηγητής σου αρχικά και μετά ο Θεματικός σου Βιβλιοθηκονόμος είναι τα άτομα που θα σε καθοδηγήσουν ανάλογα με το θέμα σου. Οι παρακάτω είναι μερικές από τις βάσεις δεδομένων που διατίθενται από τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου σου.

Agricola

American Phytopathological Society (APS)

Food Science Source

PUBMED

Science Direct

SpringerLink

Wiley Online Library

Γιατί να ψάξω σε Βάσεις Δεδομένων και όχι στο διαδίκτυο;

Διαφορές Βάσεις Δεδομένων και διαδικτύου

Βάσεις Δεδομένων

Διαδίκτυο

1. Περιλαμβάνουν υλικό το οποίο έχει αξιολογηθεί και ελεγχθεί