Πρόγραμμα Πληροφοριακής Παιδείας - LIS 100S: Scopus

Βάση Δεδομένων Scopus

Μια από τις βάσεις δεδομένων που θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε μέχρι το τέλος των σπουδών σας είναι η Scopus.

Χαρακτηριστικά

• Πρόκειται για βιβλιογραφική βάση δεδομένων
  • Περιλαμβάνει βιβλιογραφικές πηγές αξιολογημένες από ομότιμους (peer -reviewed literature)
  • Δυνατότητα εξαγωγής βιβλιογραφικών δεδομένων
  • Περιλαμβάνει περιλήψεις και αναφορές (citations)
  • Παρέχεται η δυνατότητα σύνδεσης με το πλήρες κείμενο
  • Παρέχει έξυπνα εργαλεία αναζήτησης, εντοπισμού, περιορισμού και ανάλυσης αποτελεσμάτων
  • Πληροφορίες για αναφορά έργου από άλλους συγγραφείς (cited by)

Περιεχόμενο:

• Επιστήμες, Μηχανική, Ιατρική, Κοινωνικές Επιστήμες, Τέχνες.
  • Άρθρα, βιβλία, συνέδρια, reviews, κεφάλαια βιβλίων, πατέντες

Scopus: απλή αναζήτηση

Από το κουτί αναζήτησης της Scopus πληκτρολόγησε το θέμα σου ή λέξη κλειδί όπως το παράδειγμα πιο κάτω.

Tip: Θυμήσου ότι αν βρίσκεσαι εκτός δικτύου του Πανεπιστημίου θα πρέπει να συνδεθείς με το Cisco AnyConnect.

Παρακολούθησε το tutorial της Scopus για την απλή αναζήτηση εδώ.

Scopus: αποτελέσματα

1. Δες πάνω αριστερά τον αριθμό των αποτελεσμάτων σου. Χρησιμοποίησε την στήλη αριστερά για να περιορίσεις (Limit to, Exclude) τα αποτελέσματα της αναζήτησης σου πχ βάσει χρονολογίας, θεματικής κατηγορίας, συγγραφέα, τύπο υλικού, πηγή, χώρα, γλώσσα κλπ.
  2. Αν θέλεις να δεις την περίληψη του άρθρου επέλεξε View Abstract.
  3. Αν θέλεις να δεις περισσότερες λεπτομέρειες πάτησε στον τίτλο του άρθρου. Το ίδιο ισχύει και για τους συγγραφείς ή το περιοδικό στο οποίο δημοσιεύτηκε το άρθρο.
  4. Αν θέλεις να δεις ολόκληρο το άρθρο επέλεξε View at Publisher.
  5. Αφού επιλέξεις τα άρθρα που επιθυμείς, στο πάνω μέρος προτείνονται διάφοροι τρόποι εξαγωγής των αποτελεσμάτων σου (CSV, Mendeley, BibText).