Πρόγραμμα Πληροφοριακής Παιδείας - LIS 100S: Google Scholar

Τί είναι το Google Scholar;

Πρόκειται για την «ακαδημαϊκή» και «επιστημονική» πλευρά του Google.

Το Google Scholar παρέχει έναν απλό τρόπο ευρείας αναζήτησης για επιστημονική βιβλιογραφία. Περιλαμβάνει επιστημονική έρευνα, ακαδημαϊκές εργασίες, πατέντες, νομικές υποθέσεις, βιβλία, δωρεάν ανοιχτές διαδικτυακές επιστημονικές πηγές κ.α.

Κύρια χαρακτηριστικά:

• εύκολο στη χρήση του. Παρόμοιο περιβάλλον αναζήτησης με το Google
  • αναζήτηση πηγών από ένα μόνο μέρος
  • περιλαμβάνει αξιόπιστο υλικό
  • δυνατότητα βασικής και εξειδικευμένης αναζήτησης
  • παροχή πληροφοριών αναφοράς (citation)
  • εντοπισμός άρθρων, διατριβών, βιβλίων, περιλήψεων ή δικαστικών αποφάσεων
  • εντοπίζει ολόκληρο το έγγραφο μέσω της βιβλιοθήκης σου αφού είναι διασυνδεδεμένο με το δίκτυο του Πανεπιστημίου
  • αναζήτηση βασικής επιστημονικής βιβλιογραφίας σε οποιοδήποτε κλάδο
Google Scholar Search

Πότε χρησιμοποιώ το Google Scholar;

Χρησιμοποίησε το σε περιπτώσεις που θέλεις να αναζητήσεις βιβλιογραφία πάνω στο θέμα σου.
Αν βρίσκεσαι στο σπίτι σου μην ξεχάσεις να συνδεθείς με το δίκτυο του Πανεπιστημίου (βλ. Cisco AnyConnect).

Στο παράδειγμα πιο κάτω έγινε μια απλή αναζήτηση χρησιμοποιώντας τους όρους biology and dna. Βλέπουμε τον αριθμό των αποτελεσμάτων στο κέντρο της σελίδας. Στα αριστερά προτείνονται επιλογές για περιορισμό των αποτελεσμάτων ενώ στην δεξιά στήλη βλέπουμε εάν το άρθρο διατίθεται σε πλήρη μορφή από τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου σου.